Často kladené otázky

Co je to flexibilita?

Je to schopnost posunout spotřebu (nebo výrobu) v čase, jinými slovy vypnout velký spotřebič (dobíjení elektroauta, přímotop, boiler, …) a snížit tak zatížení elektrizační soustavy. Flexibilitu lze také definovat jako aktivní řízení spotřeby a výroby elektrické energie v soustavě bez znatelného omezení dodávek a nasmlouvaných objemů energie.

Proč je nutná flexibilita?

Elektřina je specifická komodita a to hlavně tím, že se nedá skladovat (na rozdíl od uhlí). Platí pravidlo, že se v každém okamžiku musí celková spotřeba rovnat celkové výrobě. Zatímco ještě nedávno vyrovnávaly elektrickou soustavy jen velké elektrárny, do budoucna se model změní. Do aktivního řízení se zapojí i malí výrobci (například domy s FVE a malou baterií) a spotřebitelé.

Mohu nabídnout svou flexibilitu již dnes?

Stávající energetický zákon (EZ) to neumožňuje. Připravuje se ale nový EZ, který by měl být schválen nejpozději v roce 2023 a ten již na flexibilitu, tedy poskytovatele flexibility a nezávislé agregátory pamatuje. Účinnost tohoto zákona lze očekávat od roku 2024.

Kdo může nabídnout flexibilitu?

Teoreticky kdokoli. Prakticky je však treba myslet i na ekonomickou stránku věci. Rozumné je to pro spotřebitele s 8 000 kWh/rok a minimálně dvěma z dále uvedených spotřebičů (boiler, tepelné čerpadlo, přímotopy, klimatizaci, dobíječku na elektroauto). Typicky se jedná o klienty, který v dnešní době využívají výhod dvoutarifu.

Jak se stát poskytovatelem flexibility?

Nemusíte měnit dodavatele elektřiny, bude stačit podepsat další smlouvu, a to právě smlouvu o agregaci. Zcela normální stav bude takový, že odběrné místo bude mít podepsány dvě smlouvy. Jednu na dodávky elektřiny (za tu bude muset platit) a druhou na poskytování flexibility (za tu bude inkasovat).

Co je to prosumer?

Evropská unie se snaží zrovnoprávnit všechny účastníky energetického trhu. Dochází taky k decentralizaci energetiky, kdy stále více zákazníků elektřinu nejen odebírá, ale i vyrábí (střešní fotovoltaika). Vzniká tak zcela nová situace na trhu kde se místo prostých spotřebitelů (consumer) a prostých výrobců (producer) objevuje i jejich „hybrid“ , tedy prosumer. To je někdo, kdo elektřinu jak nakupuje (od smluvního obchodníka s elektrickou energií), tak elektřinu vyrábí ze střešní fotovoltaiky a nespotřebované přebytky dodává do sítě.

Jaké je role agregátora flexibility?

Je to firma, která umožní malým výrobnám elektřiny a spotřebitelům zapojení do energetického trhu. Energetický trh (ET) má svá pravidla a své limity stran velikosti. Minimální objem, se kterým lze fungovat na ET je jedna MW. To přináší nutnost agregace, neboli spojení minimálně několika stovek poskytovatelů flexibility (musím vypnout 500 boilerů se spotřebou 2kW, abych „naagregoval“ jednu MW). Agregátor musí dané subjekty ošetřit smluvně, připojit technicky a zajistit jejich vzdálené řízení. Dále musí být vybaven řídícím SW, který kontinuálně sleduje schopnost agregace nad svým protfoliem a zároveň sleduje on-line energetický trh. To vše s cílem dostupnou flexibilitu v nejvhodnější okamžik aktivovat. Navíc musí být schopen poskytnutou flexibilitu obchodně změřit a doložit OTE k vyúčtování a zaplatit adekvátně tomu, kdo ji poskytl.

Jaký je rozdíl mezi integrovaným a nezávislým agregátorem?

Integrovaný agregátor je na jedné straně dodavatel elektřiny a na druhé straně je i odběratel flexibility. Nezávislý agregátor jen odběratel flexibility. Integrovaný agregátor musí být specialista na obchod s energií a energetický trh. Nezávislý agregátor je specialista na matematické modely, SW a řídící hardware.